JRP-1RA
1-inch thermal print head for mini portable printers, supermarket printers, and more
Category:
Keywords:
JRP-1RA
Product Description
| Printing method | Thermal line printer |
| Paper feed direction | 90-degree vertical paper feed |
| Points/Line | 192 points per line |
| Point density | 8 points per millimeter |
| Effective print width | 24 millimeters |
| Print speed | 75 mm/s (voltage 8.5 V) |
| Paper width | 30 millimeters |
| Paper loading method | Easy paper loading |
| Print head | 4-7.2DCV |
| Motor | 4~7.2 DCV |
| Logic | 2.7~5.25 DCV |
| External dimensions (W x D x H) | 44.82 x 32.89 x 15.43 millimeters |
| Weight | 21.4 grams |
| Printhead service life | 110 million pulses or more |
| 50 kilometers or longer | |
| Operating temperature | 0°C–50°C |
| Operating humidity | 20~85%RH |
| Storage temperature | ‘-25°C~70°C |
| Storage humidity | 5~90%RH |
| Paper-End Detection | Optoelectronic detection |
| Printhead Temperature Detection | Thermistor |
| Point size: | 0.125*0.125mm |
| Maximum print speed: | 75 mm/s |
| (Motor drive voltage: DC 8.5 V) | |
| Printhead temperature detection: | Thermistor |
| Paper-out detection: | Reflective light sensor |
Welcome to leave a message
Our staff will contact you within 24 hours (business days). If you need other services, please call the service hotline:
0592-5609103