JRP-8RA
Printable tattoos
135-degree paper feed
High-speed printing at 50 mm/sec
Low noise, high noise
High precision, long lifespan
Category:
Keywords:
JRP-8RA
Product Description
| Printing method | Thermal line printer |
| Paper feed direction | 90-degree vertical paper feed |
| Points/Line | 1,728 points per line |
| Point density | 8dots/mm |
| Effective print width | 216mm |
| Print speed | 50mm/s |
| Paper width | 220±1mm |
| Paper loading method | Easy paper loading |
| Print head | 7.2–13.2 VDC |
| Logic | 4.75~5.25 VCD |
| Motor | 7~24 DCV |
| External dimensions (W x D x H) | 256*64*45mm |
| Weight | 360g |
| Printhead service life | 110 million pulses or more |
| 50 kilometers or longer | |
| Operating temperature | 5°C~45°C |
| Operating humidity | 10%~90%RH |
| Storage temperature | -25℃~70℃ |
| Storage humidity | 10%~90%RH |
| Paper-End Detection | Reflective light sensor |
| Printhead Temperature Detection | Thermistor |
| Point size: | 0.0846 mm × 0.0846 mm |
| Maximum print speed: | 10mm/s |
| (Motor drive voltage: DC 12 V) | |
| Printhead temperature detection: | Thermistor |
| Paper-out detection: | Reflective light sensor |
Welcome to leave a message
Our staff will contact you within 24 hours (business days). If you need other services, please call the service hotline:
0592-5609103