JRP-2RM
Easy paper loading
135-degree paper feed
Excellent heat dissipation
Low noise, long lifespan, and high precision
Category:
Keywords:
JRP-2RM
Product Description
| Printing method | Thermal line printer |
| Paper feed direction | 90-degree vertical paper feed |
| Points/Line | 384 points per line |
| Point density | 8dots/mm |
| Effective print width | 48mm |
| Print speed | 100mm/s |
| Paper width | 58mm |
| Paper loading method | Easy paper loading |
| Print head | 3.3–12 DCV |
| Logic | 2.7~5.5 DCV |
| Motor | 4.75~ 9.5 DCV |
| External dimensions (W x D x H) | 69±1.5mm*30±0.5mm*15±0.5mm |
| Weight | 40g |
| Printhead service life | 110 million pulses or more |
| 50 kilometers or longer | |
| Operating temperature | 0°C–50°C |
| Operating humidity | 20~85%RH |
| Storage temperature | -20°C~60°C |
| Storage humidity | 5~95%RH |
| Paper-End Detection | Reflective light sensor |
| Printhead Temperature Detection | Thermistor |
| Point size: | 0.125*0.125mm |
| Maximum print speed: | 70mm/s |
| (Motor drive voltage: DC 8.5 V) | |
| Printhead temperature detection: | Thermistor |
| Paper-out detection: | Reflective light sensor |
| Rubber Roller Detection: | Micro mechanical switch |
Welcome to leave a message
Our staff will contact you within 24 hours (business days). If you need other services, please call the service hotline:
0592-5609103